THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pre niekoho je šesť rokov večnosť a pre niekoho zas akoby to bolo včera. ASTAROT ale od svojej poslednej nahrávky vydanej v roku 2003 stihli urobiť niekoľko podstatných zmien. Po prvé – vymenili oboch gitaristov. Po druhé – hudobne sa o niečo odklonili od technického death-thrashu, štýlu, ktorý produkovali predtým. A po tretie – nahrali nový album.
Ak som predchádzajúci počin chválil za zvuk, tak v tomto prípade chváliť nebudem – dobré sa chváli samo. Martin Barla ako majiteľ štúdia nazbieral dostatok skúsenosti, aby zvuk nahrávky spĺňal všetky podstatné kritéria vedúce k mojej spokojnosti. Menej spokojný som však s hudobnou stránkou. Nie, nevadí mi, že ASTAROT spomalili a ubrali na tvrdosti, problémom je, že celá nahrávka trpí na vyčerpanosť a nedostatočnú schopnosť zložiť dostatočne zaujímavé a zapamätateľné aranžmány. Na ploche skoro päťdesiatich minút sa toho deje príliš málo. Gitary, aj napriek tomu, že sú dve, hrajú dookola to isté, takže jedna skladba splýva s druhou a už po prvých dvoch-troch songoch strácate prehľad, ktorý zásek to vlastne ide. Ani spev nijako nahrávke nepomáha, je jednotvárny a po čase pôsobí nudne. Ak sa kvôli niečomu oplatí vypočuť túto nahrávku, tak sú to bicie, ktoré sú dostatočne pestré a zaujímavé, čo ale na záchranu nestačí. Druhým dôvodom na pustenie si „Falling Down“ je možnosť vypočuť si, ako dokáže veľmi dobrá kapela prepásť šancu na vydanie silne nadpriemerného albumu. Áno, som presvedčený, že ASTAROT majú na viac a potenciál z nahrávky aj napriek horeuvedenému doslova trčí, chýba tomu podľa mňa naozaj málo – dobrý producent, ktorý by kapele nastavil zrkadlo a vytiahol z nich v štúdiu podstatne viac. Predsa len, samotný výborný zvuk k vytvoreniu dobrej nahrávky určite nestačí. Ako živá voda pôsobí posledná, slovensky spievaná skladba, hoci hudobne rovnaká ako ostatné, práve odlišný jazyk a spev dokážu zaujať- škoda, že ASTAROT nenašli podobný recept, čo sa týka hudby, aj u prvých deviatich songov.
Ak by ste z predchádzajúcich riadkov nadobudli dojem, že „Falling Down“ je absolútne zlý album, tak vedzte, že nie – je priemerný. Aj keď na slovenskej scéne je niekedy možné zaujať aj priemernosťou (prípadne aj podpriemernosťou), u mňa to akosi nezafungovalo. Škoda, ASTAROT niekedy patrili medzi mojich obľúbencov.
Priemerná nahrávka zabalená do vysoko nadpriemerného zvukového a grafického hávu.
5,5 / 10
Tomáš Blážo
- gitara
Slavo Tomas
- gitara
Miroslav Gejdoš
- spev
Roman Petrov
- basgitara
Martin Barla
- bicie
1. Reborn
2. Falling Down
3. Death Mandatory
4. BloodWork
5. Damned Savagery
6. Neuron
7. AfterLife
8. Agony Of Forget-me-not
9. Balls Were Shaken
10. Znamenia
Falling Down (2009)
Soul Suicide (demo) (2003)
Walk Through The Hyperspace (demo) (1993)
Vydáno: 2009
Vydavatel: samovydanie
Stopáž: 47:26
Produkce: Martin Barla
Studio: MF studios
u mna zafungovalo, az na ten spev, ten je fakt dost suchy....
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.